fbpx

Šalia Universiteto atidengta skulptūra Kazimierui Simonavičiui atminti


2018 m. lapkričio 21 d. šalia Universiteto atidengta skulptūra garsaus XVII a. artilerijos inžinieriaus-technologo, raketų ir artilerijos mokslo pradininko, karininko, LDK bajoro Kazimiero Simonavičiaus (1600–1651) garbei atminti.

Skulptūros autorius – skulptorius, Nacionalinės premijos laureatas Vladas Urbanavičius.

Atidengimo ceremonijoje sveikinimo žodį tarė Vilniaus meras Remigijus Šimašius, Krašto apsaugos ministerijos viceministras Vytautas Umbrasas, skulptūros autoriai bei Kazimiero Simonavičiaus universiteto rektorius prof. dr. Arūnas Augustinaitis. Grojo KAM orkestras, Generolo Motiejaus Pečiulionio artilerijos bataliono kariai šovė salves iš senovinių pabūklų Kazimiero Simonavičiaus garbei.

Kazimieras Simonavičius – garsus XVII a. artilerijos inžinierius-technologas, raketų ir artilerijos mokslo pradininkas, karininkas, LDK bajoras. Pasaulyje jo knyga „Didysis artilerijos menas“ garsi tuo, jog kaip vadovėlis artilerijos karininkams buvo naudojama apie du šimtus metų. Tik XIX amžiaus pradžioje K. Simonavičiaus sukurtos ir nubraižytos artilerijos sviedinių konstrukcijos buvo šiek tiek patobulintos. Knyga buvo išversta į anglų, olandų, prancūzų, vokiečių, lenkų kalbas, ji saugoma garsiausiose pasaulio bibliotekose. Už veikalą K. Simonavičius buvo apdovanotas įvairių šalių ordinais. Kaip europinio masto figūra pateko į vieną svarbiausių pasaulio leidinių – „Britų enciklopediją“. Keli originalūs knygos egzemplioriai yra ir Lietuvoje: Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose, Vytauto Didžiojo karo muziejuje, Biržų krašto muziejuje „Sėla“ ir Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje. O liepą buvo pristatytas lietuviškasis vertimas, kurį atliko Vytauto Didžiojo universiteto Filologijos katedros, Lotynų kalbos lektorius Sigitas Lūžys Krašto apsaugos ministerijos užsakymu.

Dalinkis:

GRĮŽTI