fbpx

Pristatyta Kazimiero Simonavičiaus knygos „Didysis artilerijos menas“ lietuviškasis variantas


Šiandien Vytauto Didžiojo karo muziejaus Didžiojoje salėje vyko 1650 metais lotynų kalba išleistos Kazimiero Simonavičiaus knygos „Didysis artilerijos menas“ („Artis Magnae Artilleriae“) lietuviško vertimo, kurį atliko Vytauto Didžiojo universiteto Filologijos katedros, Lotynų kalbos lektorius Sigitas Lūžys, pristatymas. Kartu su knygos sudarytojais bei valdžios atstovais pristatyme dalyvavo bei sveikinimo kalbą sakė KSU rektorius prof. dr. Arūnas Augustinaitis.

Kazimieras Simonavičius –  garsus XVII a. artilerijos inžinierius-technologas, raketų išradėjas, artilerijos mokslo pradininkas, karininkas, LDK bajoras. Pasaulyje jo knyga „Didysis artilerijos menas“ garsi tuo, jog kaip vadovėlis artilerijos karininkams buvo naudojama apie du šimtus metų. Tik XIX amžiaus pradžioje K. Simonavičiaus sukurtos ir nubraižytos artilerijos sviedinių konstrukcijos buvo šiek tiek patobulintos. Knyga buvo išversta į anglų, olandų, prancūzų, vokiečių, lenkų kalbas, ji saugoma garsiausiose pasaulio bibliotekose. Už veikalą K. Simonavičius buvo apdovanotas įvairių šalių ordinais. Kaip europinio masto figūra pateko į vieną svarbiausių pasaulio leidinių – „Britų enciklopediją“. Keli knygos egzemplioriai yra ir Lietuvoje: Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose, Vytauto Didžiojo karo muziejuje, Biržų krašto muziejuje „Sėla“ ir Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje.

Metų pradžioje Kazimiero Simonavičiaus universitetas pakvietė į specialią ekspoziciją – knygos iliustracijų, kurias piešė pats K. Simonavičius, parodą. Parodai atrinktos 14 knygos iliustracijų, įprasminančių svarbiausius K. Simonavičiaus pasiekimus bei mokslinį palikimą, taip pat savotiškai atspindinčių XVII amžiaus Lietuvos aukštuomenės pramogas. Virtualiai parodą galite pamatyti čia.

Dalinkis:

GRĮŽTI