fbpx

Moksleiviai kviečiami modernizuoti lietuvių kalbą konkurse „Ateities lingvistas“


Kazimiero Simonavičiaus universitetas, minėdamas Lietuvos valstybės Nepriklausomybės atkūrimo 100-metį, skelbia konkursą „Ateities lingvistas“, skirtą 11–12 klasės moksleiviams iš lietuvių ir tautinių bendrijų mokyklų, taip pat iš lituanistinių mokyklų užsienyje. Konkurso tikslas – skatinti moksleivių domėjimąsi šiuolaikinės lietuvių kalbos ateities perspektyvomis, pakitusiu jos vaidmeniu visuomenėje, kalbos reikšme ir verte naujųjų medijų ir socialinių tinklų aplinkoje, kalbos technologijomis ir skaitmeniniais ištekliais, ugdyti modernų ir laisvą požiūrį į kalbą, stiprinti vertybinį identitetą ir kalbinį sąmoningumą, lavinti kalbos, kaip kūrybiškumo šaltinio, suvokimą, plėtoti kritinį mąstymą ir kalbinės raiškos gebėjimus, kelti lietuvių ir kitų Lietuvos tautinių bendrijų kalbų prestižą. Geriausiai įvertintų esė konkurso autoriai bus apdovanoti planšetiniu kompiuteriu (už pirmąją vietą) ir mobiliosiomis garso kolonėlėmis (už antrąją bei trečiąją vietas). Moksleivių mokytojams taip pat bus įteiktos padėkos ir dovanos.

„Universitetas šį konkursą skelbia dėl labai akivaizdžių požymių, rodančių, kad jau artimiausiu metu turėsime „kalbos posūkį“ į masinį kalbos technologijų naudojimą, susietą su daugeliu jau dabar kylančių technologinių iššūkių – dirbtinio intelekto skaitmenine „žmogiškąja kalba“, didžiųjų duomenų technologijomis, kylančia lingvistinių technologijų ir paslaugų rinka ir kitais globalųjį konkurencingumą užtikrinančiais veiksniais. Šiems pokyčiams reikia rengtis jau dabar – rengti specialistus, tyrėjus, kurti, plėtoti ir modernizuoti kalbos išteklius ir kalbinę infrastruktūrą“, – teigia universiteto rektorius prof. Arūnas Augustinaitis.

Pasak Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininko Audrio Antanaičio, tokie konkursai atkreipia jaunų žmonių dėmesį į ateities kalbininko specialybės perspektyvumą ir iššūkius, kurių sprendimas šios specialybės absolventams lemia ir puikią ateitį, ir galimybę keisti komunikacinį pasaulio modelį.

Moksleiviai kviečiami sukurti ateities lingvisto viziją ir atsakyti į klausimus: kokių skaitmeninių kalbos išteklių ir kalbos technologijų reikia šiuolaikiniam žmogui, kokias kalbai skirtas mobiliąsias programėles reikėtų sukurti ateityje, kaip kalbos technologijos galėtų padėti mokytis gimtosios ir svetimų kalbų, nuo ko pradėti mokyti robotus kalbėti lietuviškai, kaip kūrybiškai lietuvinti naujus žodžius, kurie į Lietuvą ateina su naujais reiškiniais, kokie gimtosios kalbos žodžiai gali būti paveikiausi reklamoje ir socialiniuose tinkluose ir kodėl, ar kalba svarbi kuriant ir komercializuojant skaitmeninius produktus bei paslaugas (gal iš kalbos galima uždirbti?) ir t. t.

Lietuvai įžengiant į naują atkurto valstybingumo šimtmetį turi prasidėti naujas gimtosios kalbos raidos laikotarpis, kad gimtoji kalba stiprėtų globalizacijos bei daugiakalbystės aplinkoje ir būtų svarbus veiksnys kuriant konkurencingą gerovės visuomenę. Svarbu neišleisti iš nacionalinės pasaulėkūros lauko sparčiai besikeičiančio laikotarpio iššūkių ir nepraleisti galimybių kuriant XXI amžiaus ekonomines bei socialines raidos formas: dirbtinį intelektą, kriptovaliutas, sumanumu grįstą visuomenę. Šie sparčiai besiplėtojantys procesai susiję su ypatingu kalbos vaidmeniu skaitmeninėse ir socialinėse technologijose. Praleidus tinkamą momentą, nacionalinę kalbą pakeis kitos, prie naujų reiškinių geriau prisitaikiusios kalbos, taip išstumdamos unikalios, šimtmečiais susiformavusios tapatybės patirtį, potenciją ir ateitį. Labai svarbu skatinti moksleivius apie tai mąstyti, nes Lietuvos valstybės ateitis jų rankose.

Konkursą remia Valstybinės lietuvių kalbos komisija. Dalyviai esė „Ateities lingvistas“ siunčia elektroniniu paštu lingvistika@ksu.lt iki 2018 m. kovo 16 d. Visa informacija, susijusi su konkursu, bus skelbiama tinklalapyje www.ksu.lt, taip pat universiteto ir Ekonominės lingvistikos feisbuko paskyrose: https://www.facebook.com/KSUniversitetas/ ir https://www.facebook.com/ekonominelingvistika/.

Konkurso nuostatus rasite čia.

Kontaktinis asmuo:

Mindaugas Kazlauskas
lingvistika@ksu.lt
Tel. +370 654 95052

 

Dalinkis:

GRĮŽTI