fbpx

KSU dėstytojai išleido mokslo studiją


KSU mokslininkai Gediminas Navaitis, Deimantė Žilinskienė, Elena Jolanta Zabarskaitė ir Viktoras Filipavičius parengė ir išleido mokslo studiją „Loterijos Lietuvoje: ekonominė, socialinė ir kultūrinė analizė“.

Nors žinios apie pirmąsias loterijas siekia antikinę Romą, o Kinijoje jos pajamos naudotos Didžiosios kinų sienos statybai finansuoti, loterijų tyrimų stokojama. Jų nėra gausu ir Lietuvoje, kurioje žaidimas loterijose tapo masiniu laisvalaikio praleidimo būdu. 2020 m. loterijose žaidė 42 proc. Lietuvos gyventojų. Be to trečdalis jų skirdavo loterijų stebėjimui per televiziją iki daugiau nei puse valandos per savaitę.

Studijoje pristatomi duomenys yra unikalūs, neturintys analogų nei Lietuvoje, nei pasaulyje, nes dalis tyrimų buvo atlikta COVID–19 pandemijos metu, pradėjus įvesti Lietuvoje įvairius viešojo gyvenimo ir bendravimo ribojimus. Jie rodo loterijų reikšmę apklaustiesiems, kurie arba keitė žaidimo įpročius, arba grėsmės situacijoje ir toliau skyrė jiems savo laiko. Žmonių elgesio ir nuostatų krizių laikotarpiu pažinimas reikšmingai papildo socialinės psichologijos tyrimus.

Mokslo studiją „Loterijos Lietuvoje: ekonominė, socialinė ir kultūrinė analizė“ verta perskaityti ne tik besidomintiems loterijomis, bet ir rengiantiems magistrinius darbus, rašantiems disertacijas. Tai modernaus tyrimo metodologijos pavyzdys. Joje darniai dera ekonominės, lingvistinės, socialinės analizės prieigos.

Nagrinėjantiems namų ūkio ekonomiką pravers duomenys, rodantys, kad sąlyginai didesnę savo namų ūkio biudžeto dalį loterijų bilietams skiria gaunantys mažiausias pajamas. Neabejotinas studijos privalumas –  objektyvūs duomenys, reprezentuojantys Lietuvos gyventojus:  duomenys apie jų elgesį, kiekybinių ir, gilinančių psichologinių jų elgesio paskatų pažinimą, kokybinių metodų darna.

Dalinkis:

GRĮŽTI