fbpx

Kaip apsaugoti savo duomenis socialiniame tinkle „Facebook“?


Olegas Beriozovas

Pagal 2019 metais atliktą Europos Sąjungos tyrimą, Lietuvoje socialiniu tinklu „Facebook” naudojasi daugiau nei 60 proc. visų gyventojų. Tai rodo, jog šis socialinis tinklas tampa neatsiejama gyvenimo būdo dalimi, tačiau retas vartotojas susimąsto apie tykančią riziką. Apie tai kalbamės su Kazimiero Simonavičiaus universiteto Teisės fakulteto prodekanu Olegu Beriozovu.

Kalbant apie socialinio tinklo vartotojus, kuri amžiaus grupė yra pati pažeidžiamiausia?

Patys pažeidžiamiausi yra nepilnamečiai. Remiantis statistiniais duomenimis Lietuvoje „Facebook” socialiniu tinklu naudojasi beveik 1,7 mln. gyventojų. Pati didžiausia grupė yra žmonės nuo 18 iki 34 metų, kurią sudaro net 48 proc.  visų vartotojų.  Antra grupė pagal dydį yra nuo 35 iki 54 metų, ją sudaro 34 proc. visų gyventojų, pati mažiausia, bet  pažeidžiamiausia grupė yra nepilnamečiai, kurie sudaro 9 proc. visų vartotojų.

Kokią riziką patiriame naudodamiesi „Facebook” socialiniu tinklu?

Peržvelgę Lietuvos teismų praktiką, galime matyti tendencijas, jog daugėja nusikalstamos veikos, kuri vyksta elektroninėje erdvėje. Šiandien tai sunkiausiai tiriami nusikaltimai, nes būsimi nusikaltėliai gali keisti savo lokaciją ir tapatybę.

Kalbant apie socialinius tinklus, „Facebook“ išlieka lyderiu. Remiantis 2018 metais pateiktais statistinių tyrimų bendrovių, tokių kaip „Brandwatch“ ir „Statista“, duomenimis kiekvieną mėnesį prie šio tinklo prisijungia 2,27 mln. naujų vartotojų. Net 81 mln. paskyrų yra klastotės. Netikros vartotojų anketos daugiausiai yra naudojamos nusikalstamai veikai atlikti, kurstyti nesantaiką, pyktį, pažeminti kitus vartotojus.

Socialiniame tinkle esantys vartotojai ne visada gali atsirinkti, kuria informacija tikėti ir pasitikėti. Todėl yra svarbus informacinis raštingumas, kai žmogus turi gebėjimą pats atsirinkti ir vertinti gautą informaciją. Kadangi tai opi problema, jau keletą metų Kazimiero Simonavičiaus universiteto ekspertai važinėja po Lietuvos mokyklas ir skaito edukacines paskaitas apie informacinį raštingumą.

Jeigu kažkas įsilaužė į asmeninę socialinio tinklo paskyrą, kur reikėtų kreiptis?

Jeigu matote, jog naudojamasi Jūsų paskyra ar Jūsų tapatybe (rašo Jūsų vardu, viešai šantažuoja, įžeidinėja, grasina, tyčiojasi), turėtumėte kreiptis į Lietuvos ryšių reguliavimo tarnybą, kuri gali padėti išsiaiškinti esamą problemą.

Ir tuo atveju, jeigu matote, kad paskelbtas turinys gali būti neteisėtas ar žalingas kitiems visuomenės nariams, būtinai apie tai informuokite. Ryšių reguliavimo tarnyba tiria pranešimus apie internete rastą žalingą ir neteisėtą turinį, konsultuoja socialinių tinklų naudotojus dėl neteisėtai paskelbtos asmeninės informacijos, užgrobtų paskyrų susigrąžinimo, tinkamų saugumo ir privatumo nustatymų socialiniuose tinkluose.

Jeigu matote, jog į Jūsų paskyrą bandoma įsilaužti, sukčiauti ir panašiai, apie tai turite pranešti Nacionaliniam kibernetinio saugumo centrui.

Kaip galime apsaugoti savo duomenis?

Norint apsaugoti savo asmeninius duomenis svarbu laikytis šių pagrindinių principų: kontroliuoti viešinamą informaciją, neviešinti „nepatogios“ informacijos, nespausti įtartinų nuorodų, pasikeisti socialinio tinklo nustatymus, pasitikrinti, kokia informacija apie jus pasiekiama internete, ir, žinoma, visada būti budriam.  Taip pat „Facebook“ socialinio tinklo nustatymuose galite nurodyti savo patikimus draugus (Trusted Contacts), kurie gali padėti, jeigu kiltų problemų su Jūsų paskyra.

Jeigu jau buvo įsilaužta į Jūsų socialinio tinklo paskyrą, galite tiesiogiai pranešti „Facebook“, tačiau pildydami paraiškos formą, naudokitės kitu kompiuteriu, nes kompiuteris, kuriuo naudojotės anksčiau, gali būti nesaugus.

 

Naudingos nuorodos:

Lietuvos ryšių reguliavimo tarnyba 

Švarus internetas

Nacionalinis kibernetinis saugumo centras 

Dalinkis:

GRĮŽTI