fbpx

Ar dirbtinis intelektas atras savo vietą teisės pasaulyje?


Automatizuota prekyba, automatiniai teksto vertimai iš bet kurios pasaulio kalbos ir daugybė kitų dirbtinio intelekto panaudojimo būdų  palengvina mūsų kasdienines užduotis ar net buitinį gyvenimą. Įvairūs dirbtinio intelekto sprendimai verslo ir medicinos srityse naudojami jau dešimtmetį, o pastaruoju metu šios technologijos sparčiai skinasi kelią ir į teisės pasaulį. Kartu su  naujausiomis technologijomis žengiantys universitetai jau šiandien teisės studentus supažindina su ateities planais. KSU teisės studijos – ne išimtis. Šių studijų programos dėstytoja prof. Dalia Perkūmienė pasidalijo savo įžvalgomis ir atskleidė visas dirbtinio intelekto panaudojimo teisėje galimybes.

KSU teisės studijų programoje didelis dėmesys yra skiriamas studentui ir šiuolaikinėms teisės tendencijoms. Kokie KSU teisės studijų išskirtinumai yra šiandien?

„Teisės studijų programa grindžiama akademinės laisvės ir darnos principais, tarptautiniu lygiu plėtoja pagrindines mokslo ir studijų sritis, atsižvelgiant į šiuolaikinio pasaulio iššūkius. Siekianti kurti ir suteikti studijuojantiems pasaulinio lygio žinias bei vertybinius požiūrius, kurie leistų universitetui tapti valstybės ir visuomenės ateities formavimo židiniu, o jo absolventams aktyviai dalyvauti ateities kūrime, gebėti pozityviai paveikti savo paties, savo valstybės ir pasaulio raidą“.

Teisės sąvoka vis dažniau yra minima su tokiais terminais kaip „technologijos, dirbtinis intelektas“. Kokia yra technologijų įtaka teisės mokslui?

„Plėtojant, modernizuojant ir kuriant naujas technologijas, dirbtinį intelektą, susiduriant  su asmens duomenų apsaugos iššūkiais, teisei tenka svarbus vaidmuo –  inicijuojami technologijų plėtrą reglamentuojantys teisės aktai, taisyklės, etikos standartai. Taip pat svarbu jų įgyvendinimas ir laikymosi užtikrinimas“.

Teisė ir dirbtinis intelektas – ar tikrai tuo norima pakeisti teisėją? Kokios Jūsų įžvalgos?

„Manau, dirbtinis intelektas padidins teismų sistemos darbo efektyvumą. Teisėjo nepakeis, tačiau padės teismams greičiau išspręsti ginčus arba sumažinti ginčų skaičių“.

Yra žmonių teigiančių, kad pasigenda tokių teisėjų savybių kaip sąžiningumas ir  jautrumas žmogaus problemai – tad ar tikrai dirbtinis intelektas (DI)  priimtų teisingesnius sprendimas nei žmogus?

„Galimai, kadangi dirbtinio intelekto neįtakos išoriniai faktoriai, tokie kaip jautrumas, gailestis, tačiau galimos kitokio pobūdžio sisteminės ir techninės klaidos. DI negebės pateikti visapusiškai teisingo sprendimo, kadangi net ir kokybiškai DI atlikta  įstatymų analizė, neužtikrina teisingo sprendimo priėmimo, kurį galėtų priimti teisėjas“.

Kuo dabartiniai būsimieji teisininkai skirsis nuo teisės studijas pabaigusių  prieš gerą dešimtmetį?

„Dirbtinio intelekto pažanga  supaprastins  teisininkų darbą, tačiau teisininkai turės išmanyti šiuolaikines technologijas, gebėti jas kontroliuoti ir valdyti“.

Dalinkis:

GRĮŽTI