Kiekvienais metais vis daugiau studentų ieško ne tik įdomios specialybės, bet ir tokios, kuri užtikrintų globalią karjerą ir būtų perspektyvi. Aviacijos sektorius, nors kartais vis dar laikomas nišiniu, šiandien atveria plačias karjeros galimybes – tiek Lietuvoje, tiek tarptautinėje erdvėje.
Apie tai, kodėl verta rinktis aviacijos studijas, kalbėta Kazimiero Simonavičiaus universiteto (KSU) organizuotoje diskusijoje „Ateities skrydžiai: aviacijos vadybos specialistų poreikis ir karjeros galimybės“, vykusioje parodoje „Karjera & Studijos Lietuvoje 2025“ kovo 28 d. parodų centre „Litexpo“.
Diskusijoje savo įžvalgomis dalijosi Inga Duglas – Civilinės aviacijos asociacijos CAVIA Valdybos pirmininkė, Sandra Diaso – „KlasJet“ žmogiškųjų išteklių vadovė, Aleksandras Nemunaitis – Nacionalinės aviacijos asociacijos LAVIA Valdybos pirmininkas bei Julius Norkūnas – ,,Digital Aero Technologies“ vadovas ir skaitmeninės aviacijos mokymų platformos „Aeroclass.org“ vadovas. Diskusiją moderavo KSU Tarptautinių ryšių ir plėtros prorektorė Deimantė Žilinskienė.
Lietuva be nacionalinio vežėjo, tačiau rimta žaidėja globaliame aviacijos sektoriuje
Viena svarbiausių diskusijos žinučių – Lietuvos aviacijos sektorius yra kur kas stipresnis, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Pasak Aleksandro Nemunaičio, dažnai klaidingai manoma, jog Lietuvoje aviacija nėra reikšminga sritis, nes šalis neturi savo nacionalinių oro linijų.
„Tai netiesa – lietuviško kapitalo įmonės, veikiančios aviacijos srityje, kasmet generuoja apie 1,3 mlrd. eurų BVP, o pasauliniu mastu – virš 4 mlrd. Šiuo metu lietuviško kapitalo įmonės veikia 25 pasaulio šalyse.“
Jo teigimu, šiandien Lietuvos aviacijos sektoriuje dirba apie 6–7 tūkstančiai (be stiuardų ir pilotų) įvairių sričių specialistų: nuo rinkodaros, pardavimų, finansų analitikų iki inžinierių, teisininkų, projektų vadovų, žmogiškųjų išteklių specialistų ir IT ekspertų. Be to, dauguma čia parengtų specialistų sėkmingai dirba ir tarptautinėse rinkose, nes jų akademinis pasirengimas atitinka globalius standartus.
Kaip pabrėžė A. Nemunaitis, Lietuva ypač stipri lėktuvų nuomos, remonto, dronų technologijų ir aviacijos mokymų srityse. Tai reiškia, kad karjeros galimybių netrūksta ir tiems, kurie nėra tiesiogiai susiję su skrydžių operacijomis.
Verslo klasės skrydžiai iš Lietuvos – darbas, reikalaujantis preciziškumo
„KlasJet“ – viena iš lietuviško kapitalo aviacijos įmonių, kuri sėkmingai konkuruoja tarptautinėje rinkoje. Kaip pasakojo žmogiškųjų išteklių vadovė Sandra Diaso, įmonė specializuojasi užsakomųjų (charter) ekonominės klasės ir VIP skrydžių srityje – nuo verslo klientų iki sporto komandų ar valstybinių atstovų.
„Įmonės nuomojami orlaiviai siūlo aukštos klasės skrydžius, išskirtinį aptarnavimą ir galimybę skristi atsižvelgiant į individualius poreikius,“ – teigė ji.
Aviacijoje įsigali inovacijos
Aviacija šiandien – tai ir technologijų inovacijų erdvė. Kaip pastebėjo Julius Norkūnas, nors išoriškai šis sektorius atrodo modernus, jo vidinė struktūra dėl griežtų saugumo standartų dažnai išlieka konservatyvi. Būtent tai atveria erdvę proveržiui. Jis minėjo, kad aviacijoje ribų nėra – šis sektorius suteikia galimybę dirbti visame pasaulyje.
„Aviacijoje verslo kalba – anglų, o standartai šiame sektoriuje vienodi visame pasaulyje, nesvarbu, ar dirbsite Saudo Arabijoje, Lietuvoje, ar Kazachstane“, – teigė jis.
J. Norkūnas atkreipė dėmesį į tai, kaip skaitmeniniai mokymai keičia profesinio tobulėjimo galimybes aviacijoje. Platforma „Aeroclass“ leidžia mokytis nuotoliniu būdu iš bet kurios pasaulio vietos, o joje jau mokosi specialistai iš Saudo Arabijos, Omano, Angolos ir kitų šalių. Tai reiškia, kad studijuoti ar dirbti aviacijos srityje galima globaliai, net neišvykus iš Lietuvos. Be to, baigus studijas Lietuvoje, visada yra galimybė rinktis darbą kitoje šalyje – darbo principai aviacijoje panašūs. Jam pritarė ir A. Nemunaitis, akcentuodamas, kad lietuviško kapitalo įmonės turi savo atstovybes užsienio šalyse, kas darbuotojams suteikia galimybę būti lankstiems, išbandyti darbą ir kitose šalyse.
Kalbėdamas apie aviacijos ateitį, J. Norkūnas sakė, kad ji tikrai šviesi ir ambicinga. „Prognozės rodo, kad keliaujančių žmonių skaičius per dvidešimt metų padvigubės“, – teigė J. Norkūnas. Augimas atneš daugybę naujų specialybių, kurios bu susijusios su sektoriaus progresu.
Inga Douglas taip pat pabrėžė, kad pasaulinis skrydžių augimas neišvengiamai kelia iššūkius oro uostų infrastruktūrai, logistikai, keleivių aptarnavimui, todėl būtina diegti inovatyvius ir tvarius sprendimus. Viena tokių krypčių – vandenilio technologijų taikymas orlaiviuose.
„Šviesių protų, žinių poreikis diegiant inovacijas ateityje tik didės. Nors ši sritis yra stipriai reglamentuota, tai nereiškia, kad joje nėra vietos naujovėms – priešingai, čia ypač svarbios inovacijos, – sakė Inga Douglas.
Sektoriui reikia įvairių talentų
„Linkusiems į socialinius, humanitarinius mokslus, turime nemažai pozicijų administracijoje, komercijoje, kur taip pat reikalingos specifinės žinios apie aviaciją, terminologijos išmanymas. Jei kalbame apie techninės krypties pasirinkimą, tuomet reikėtų galvoti apie inžineriją, darbą orlaivių remonto įmonėse“, – tvirtino I. Douglas.
Pasak S. Diaso, aviacijoje yra daug specifikos, atitinkamos terminologijos ir reglamentavimo, todėl svarbu įgyti atitinkamą išsilavinimą. „Tačiau ne mažiau svarbios ir asmeninės darbuotojo savybės bei įgūdžiai dirbant šioje dinamiškoje ir labai įdomioje industrijoje”, – teigė ji.
KSU studentų sėkmės istorijos
Diskusiją užbaigė KSU prorektorė Deimantė Žilinskienė, pasidalijusi praktiniu pavyzdžiu, kaip glaudžiai studijos susijusios su darbo rinka.
„Sunku prisiminti savaitę, kurią universitetas nebūtų sulaukęs skambučio ar nebūtų gavęs laiško iš aviacijos industrijos partnerių, ieškančių praktikantų ar darbuotojų tiek Lietuvoje, tiek ir visame pasaulyje.“
Pasak jos, didelė dalis Universiteto Aviacijos vadybos studentų įsidarbina dar studijų metu – tai rodo, kad studentai labai lengvai integruojasi į darbo rinką ir kuria savo karjeras plačioje aviacijos industrijos, o taip pat ir pati rinka yra atvira profesionalams. Deimantė Žilinskienė paragino studentus sąmoningai rinktis studijų kryptį: „Prieš pasirinkdami studijas, įvertinkite, ar aviacija jus traukia, ir tuomet rinkitės kryptį, kurioje norėtumėte dirbti ateityje. Studijos tam tikrai yra puikus pasirinkimas, siekiantiems integruoti teorinius ir praktinius aviacijos industrijos ypatumus“, – sakė ji.
Dalinkis: