Pažanga – ne atsitiktinumas, o būtinybė. (H. Spenseris)
Finansų technologijos yra viena sparčiausiai besivystančių sričių pastaruoju metu. Lietuva, tapusi Fintech centru, turi dar vieną ambiciją – tapti lyderiaujančia šalimi pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos srityje. Kad taip įvyktų, be abejo, turi būti stiprinamos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos profesionalų pajėgos. Savo įžvalgomis apie atitikties specialistų kvalifikacijos svarbą ir galimybes dalinasi Evelina Tumakova-Kuzmič, advokatų profesinės bendrijos „Motieka ir Audzevičius“ vyr. teisininkė, Sonata Barvainienė, Kazimiero Simonavičiaus universiteto Tarptautinių mokymų vadovė ir Eimantas Vytuvis, Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro vadovas.
Pinigų plovimo prevencijos specialistai turi būti ypač budrūs ir turėti naujausias bei aktualiausias žinias apie tai, kokie pinigų plovimo metodai yra naudojami, kas turėtų sukelti įtarimą, kokios yra finansų įstaigos silpnosios vietos, kuriomis gali pasinaudoti nusikaltėliai, ir daug kitų dalykų.
Kodėl svarbu nuolat tobulinti savo žinias?
Stiprios žinios ir aukšta kvalifikacija yra raktas į sėkmę, tai saugiklis, kuris padės apsisaugoti nuo finansų įstaigų ir kitų įpareigotųjų subjektų išnaudojimo nusikalstamais kėslais. Todėl yra būtina nuolat atnaujinti ir papildyti turimas žinias, ne tik susijusias su pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencija, bet ir atitiktimi kitose finansų įstaigos veiklos srityse. Kaip tai padaryti?
Nuolatinis atitikties specialistų poreikis atnaujinti savo žinias ar įgyti naujų, kelti kvalifikaciją bei tobulinti savo profesinius įgūdžius diktuoja ir atitinkamų mokymų pasiūlą. Atitikties specialistai turi galimybę savo kvalifikaciją kelti tiek tarptautiniais sertifikatais grįstuose mokymuose, tiek Lietuvos specialistų siūlomuose kursuose.
Vieni populiariausių tarptautiniais sertifikatais grįstų mokymų yra ICA (International Compliance Association) ir ACAMS. Sėkmingai išlaikius tiek vienų, tiek kitų kursų egzaminus yra suteikiamas tarptautinis sertifikatas, kuris pripažįstamas visame pasaulyje. Tarptautinė sertifikuota kvalifikacija suteikia unikalų pranašumą ir platesnes karjeros galimybes.
Tarptautinių sertifikuotų mokymų struktūra yra pakopinė, kuri suteikia galimybę mokytis pagal dalyvio jau turimą patirtį bei interesų sritį. Pavyzdžiui, ICA siūlo įvairias kvalifikacijas, įskaitant sertifikatus, specialisto sertifikatus, pažengusio specialisto sertifikatus, diplomus ir profesionalius antrosios pakopos studijų diplomus, apimančius įvairias temas, pvz., kovos su pinigų plovimo ir sankcijų rizikos valdymas, terorizmo finansavimo rizikos valdymas ar teisinė atitiktis.
Daugelis įmonių, privalėdamos atitikti vis griežtesnius atitikties reikalavimus, ypač pinigų plovimo prevencijos, ir keičiantis požiūriui į šiuos nusikaltimus, turi nuolat mokyti ir perkvalifikuoti savo darbuotojus. Tarptautiniai sertifikuoti mokymai yra trumpiausias ir efektyviausias būdas įgyti pamatinių žinių ir įgūdžių naujoje srityje, sužinoti gerąsias pasaulines praktikas ar išplėsti jau turimas žinias.
Personalo atrankų specialistai taip pat atkreipia dėmesį ir į tarptautinių sertifikatų pranašumą ieškant darbo ir siekiant aukštesnės karjeros. Darbdaviai palankiai vertina kandidatų CV su ICA ar ACAMS kvalifikacija. Taip pat vienas ICA tyrimas parodė, kad du trečdaliai darbuotojų, per pastaruosius penkerius metus įgijusių ICA kvalifikaciją, pakilo karjeros laiptais ar ženkliai pagerino savo finansines darbo sąlygas.
„Nėra abejonių, kad tarptautinės mokymų programos pagerina specialistų žinias pinigų plovimo prevencijos srityje. Mokymų programos prideda specialistams bendrų žinių apie Pinigų plovimą kaip nusikaltimą, supažindina su tarptautinėmis organizacijomis, atsakingomis už pinigų plovimo prevenciją, padeda geriau suprasti rizikos vertinimo principus. Visgi svarbu atkreipti dėmesį, kad norint būti atitikties srities ekspertu, nepakanka turėti vienos ar kitos tarptautinės organizacijos sertifikatą. Darbuotojas turi pasižymėti ir atitinkamomis asmeninėmis savybėmis, tokiomis kaip: analitinis mąstymas, komunikabilumas, žingeidumas, asmuo taip pat turi nuolat domėtis rinkoje vykstančiais pokyčiais, bei suprasti pagrindinius verslo principus. Nemažiau svarbu ir aukšti etikos ir moralės principai savo veikloje“, – pabrėžia Eimantas Vytuvis, Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro vadovas.
Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras (toliau – Kompetencijų centras) taip pat prisidės prie aukštos kompetencijos specialistų rengimo. Vienas iš Kompetencijų centro tikslų – Pinigų plovimo prevencijos mokymų programa rinkai. Programoje bus skiriamas dėmesys mūsų regiono rizikoms, jų valdymui ir tai puikiai turėtų papildyti žinias, įgyjamas tarptautiniuose mokymuose.
Linkime nenustoti mokytis!
Dalinkis: