Kas yra filosofija? Koks jos vaidmuo kasdieniame mūsų gyvenime? Kodėl filosofiniai klausimai neturi vieno aiškaus atsakymo ir kaip filosofija veikia mūsų tarpusavio santykius? Tai pagrindiniai praėjusią savaitę vykusių paskaitų klausimai, į kuriuos gilinosi Kazimiero Simonavičiaus universiteto (KSU) tarptautinio Vaikų universiteto „Alfa” studentai pačiomis įvairiausiomis formomis – klausydamiesi, kurdami, žaisdami ir, žinoma, filosofuodami.
Dar XVI amžiuje prancūzų rašytojas Michel de Montaigne yra sakęs – jei filosofija mus moko gyvenimo meno ir jei vaikams tai naudinga ne mažiau nei mums, tai kodėl nenaudojame filosofijos jų ugdyme? Šiandien psichologai vieningai sutaria filosofijos nauda vaikams, anot jų, edukacija per filosofiją vaikams suteikia didesnio pasitikėjimo savimi, kantrybės, tolerancijos, suteikia platesnį suvokimo lauką ir padeda išvengti konfliktų. KSU Vaikų universiteto „Alfa“ vaikai tik patvirtino, kad iš antikos laikų kilęs mokslas yra ne tik būtinas šiais laikais, tačiau ir labai įdomus. Paskaitų metų, kurias vedė universiteto lektoriai, vaikai susipažino su filosofijos teorija ir galėjo šį mokslą „paliesti“ įvairiais aspektais: žaidžiant žaidimus, atliekant kūrybines užduotis, dalyvaujant diskusijose filosofiniais klausimais bei stebint optinių iliuzijų objektus ir juos analizuojant. Sesijos pabaigoje vaikai vieningai sutarė, kad filosofija turėtų būti mokoma mokyklose.
„Norint užsiimti filosofija nereikia būtinai turėti specialaus mokslo žinių, užtenka tiesiog suabejoti, nustebti, susimąstyti. Tai mokymasis patirti pasaulį kitaip nei įprasta. Vaikams tai puikiai pavyksta, dažnas sutiktų, kad laikui bėgant žmonės praranda vaiko spontaniškumą, gebėjimą klausti, pasineria į savaime suprantamybės būvį. Vaikų universiteto „Alfa“ studentai filosofiją pažino ne kaip faktinių žinių visumą, bet kaip gebėjimą savarankiškai mąstyti ir ieškoti prasmės savo pačių gyvenimiškoje patirtyje, ypač sprendžiant probleminius klausimus“ – KSU Kūrybos visuomenės ir ekonomikos instituto direktorius dr. Mindaugas Kazlauskas.
Be dalyvavimo paskaitose vyko ir KSU „Alfa“ universiteto senato posėdis, kurį sudaro oficialiai universiteto atidarymo dieną į rektoriaus, prorektoriaus, kanclerio bei fakulteto dekanus inauguruoti vaikai. Jo metu vaikai aptarė svarbiausius jaunojo universiteto klausimus ir ateities planus.
Jaunieji studentai KSU auditorijas jau pažįsta, į mokymosi sesiją susirinko trečiąjį kartą. Jau klausėsi paskaitų apie komunikaciją bei mokslo pradmenis. Sesijos kursas baigsis gegužės 25 dieną, kurioje teisės paskaitų ciklas.
Tarptautinis „Alfa” vaikų universitetas – tai edukacinė platforma, vykdoma remiantis sėkmingu Lenkijos partnerių Kujavijos – Pamario Aukštosios mokyklos, Vaikų universiteto pavyzdžiu, kuris KSU oficialiai atidarytas vasario pradžioje. Čia mokosi 8 – 9 metų amžiaus vaikai iš lietuvių, rusų ir lenkų mokyklų. Viso universitetą sudaro per 120 vaikų iš „Saulės“ privačios gimnazijos, Vilniaus Simono Konarskio mokyklos, Vilniaus Aleksandro Puškino mokyklos, Vilniaus Jono Pauliaus II progimnazijos ir Kujavijos Pamario mokyklos. Kaip teigia KSU rektorius prof. dr. Arūnas Augustinaitis, vienas iš pagrindinių šios iniciatyvos tikslų – harmoningos asmenybės formavimas, jungiant humanitarinius, technologinius, fizinės kultūros ir meno elementus į tas kompetencijas ir įgūdžius, kurie suformuos išdidų, pasitikintį ir sėkmingą ateities Europos pilietį.